Suyun Felsefesinden Mütevazilik ve Diğer Dersler (TED Konuşması)

Yaşadığımız çağda her şey çok hızlı ilerliyor. Bizler de bu hıza yetişmeye çalışıyoruz. Stress, mutsuzluk ve sıkışıp kalmış hissetme duyguları toplum içinde hızla çoğalıyor. Özellikle son bir yıldır yaşadığımız pandeminin de buna etkisi oldukça fazla.


Yıllardır modern çağ insanları olarak hem her şeye ayak uydurup hem de iç dünyamızı dengede tutabileceğimiz yollar arıyoruz. Wastpac Bilgi Teknolojileri uzmanı Raymond Tang, sürekli değişen dünyada tatmini nasıl buluruz sorusuna cevap ararken karşısına bir felsefe çıkıyor. 2600 yıl önce Lao Tzu tarafından yazılmış, Çin Felsefesi klasiklerinden olan ve günümüze ulaşan en eski orjinal metinlerden “Tao Te Ching” isimli başyapıtta bulunan bir pasajdan esinlenerek bu olumsuz duygularla nasıl baş ettiğini bizimle paylaşıyor.
Şimdi sizi arkanıza yaslanıp düşünmenizi sağlayacak olan Raymond Tang’in hayatımızın özü olan suyun felfesesinden öğrendiği alçakgönüllülük, uyum ve açıklık duyguları ile ilgili aşağıdaki Ted konuşmasını izlemeye ve biraz rahatlamaya davet ediyoruz.
Videonun sağ alt bölümündeki ayarlardan türkçe altyazı ile izleyebilirsiniz.

Ayrıca her kitaplıkta bulunması gereken “Tao Te Ching” isimli eseri satın almak isterseniz aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Tao Te Ching – Lao Tzu

“Doğa acele etmez, ancak yine de her şey başarıya ulaşır.”

İyi seyirler.

Tags: , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir